2011

Chovatelské úspěchy mladovožických koňáků

„Krásný kůň je vždycky zážitek… Je to ten druh citového zážitku, který slova pokazí.“ Pár slov by si však koně z Mladovožicka a jejich majitelé přeci jen zasloužili, protože v letošním roce se členům JK Mladá Vožice po stránce chovatelské opravdu dařilo a dělali čest na mnoha místech naší republiky.

26. srpna se v Písku uskutečnily zkoušky výkonnosti chladnokrevných klisen, kterých se zúčastnil se svými dvěma klisnami Zlatkou a Bety také pan Václav Holub z Mutic. Obě klisny jsou plemene českomoravský belgik, zkoušky výkonnosti absolvovaly na výbornou  a obsadily první a druhé místo.

Další velký úspěch se svými „belgičkami“ dosáhl pan Holub 3. a 4. září v Pardubicích, kde se v rámci výstavy ,,Koně v akci" uskutečnil také národní šampionát tříletých klisen chladnokrevných plemen koní. Zde Zlatka zde získala druhé a Bety čtvrté místo.

Pan Holub reprezentoval náš klub ještě jednou a předvedl své dvě klisny v celé jejich kráse také na další zářijové akci, kterou byla mezinárodní výstava „Kůň 2011“ v Lysé nad Labem.

Září bylo na akce pro chovatele koní opravdu bohaté, a tak se 11. září  v Rudné u Prahy konal svod fríských koní, kterého se zúčastnila paní Pavla Ustrnulová a její klisna Renate V. Klisna se stala šampiónkou starších klisen, získala 3 prémie a byla zapsána do Stamboek, což je Hlavní holandská plemenná kniha pro tříleté a starší koně.

A konečně 20.9. se v Noskově u Mladé Vožice v nově zrekonstruovaném areálu uskutečnily první zkoušky výkonnosti tříletých klisen českého teplokrevníka. Jezdecký klub Mladá Vožice zde měl své dvě zástupkyně klisny Lagunu a Polonezu, které jsou obě v majetku MVDr. Ladislava Pavlíka. V konkurenci 20 dalších klisen se neztratily, zkoušky úspěšně složily a byly zapsány do Hlavní plemenné knihy klisen české teplokrevníka.

Jsme rádi, že se náš klub může pyšnit tak úspěšnými chovateli a výbornými koňmi a k jejich úspěchům jim gratulujeme. Všechny ceny a úspěchy jsou výsledkem těžké práce a velkého nadšení našich koňáků, což asi nejlépe vystihuje citát, kterým bychom rádi skončili: „Okouzlení krásou koní je jen začátek... Pak už je jen mnoho tvrdé práce, ale i radosti...“

 

22.10. Hubertova jízda Mladá Vožice

Rok se s rokem sešel a byl tu zase říjen a s ním i tradiční Hubertova jízda pořádaná Jezdeckým klubem Mladá Vožice, letos se jednalo už o jedenáctý ročník. 22. října se před jedenáctou hodinou všichni jezdci a ostatní příznivci koní sešli na hradě Šelmberk. Po úvodním uvítání a přečtení artikulí, jak se má a nemá správný účastník Hubertovy jízdy chovat, se dvacetitříčlenná skupina jezdů v čele s masterem Jakubem Kopeckým a jeho koněm Lejdy vydala pronásledovat tentokrát hned dvě „lišky“ Elišku Marešovou na koni Beatrix a Kateřinu Marešovou na koni Kora. Celou tuto skupinu doprovázelo také dvouspřeží českomoravských belgiček Zlatkou a Bety pana Holuba z Mutic. V okolí hradu Šelmberk byly na čtyřech místech postaveny přírodní překážky, které všichni jezdci zvládli bez problémů a pádů. Vrcholem celého dne bylo „chytání ocasu“, letos se celkovou královnou honu stala členka pořádajícího jezdeckého klubu Karolína Votápková s koněm Hillari. Velký podíl na tom, že byli všichni spokojeni, mělo určitě i krásné a slunečné počasí, protože pohled na prosluněnou přírodu v okolí Šelmberku stojí  opravdu za to. Celý den vyvrcholil posledním soudem v hospodě Na růžku v Mladé Vožici, odsouzení byli nejen jezdci za své celodenní prohřešky, ale také majitelé koní a Ti, kteří jet mohli, ale nejeli -v Mladé Vožici zkrátka spravedlnost není slepá. Jezdecká sezóna pro letošní rok skončila, ale už teď začínáme připravovat akce na příští rok a se všemi se na nich těšíme na shledanou.

 

10.9. Jezdecké závody Mažice

Jarda Mareš -  Beatrix

 

27.8. Jezdecké závody Mladá Vožice

V sobotu 27.8.2011 se v Mladé Vožici uskutečnil již 4. ročník jezdeckých závodů pořádaný místním jezdeckým klubem. Počasí ani letos neukázalo nejpříznivější tvář, bylo chladno a poslední a nejobtížnější soutěž stupně „L“ museli jezdci absolvovat v dešti, ale o to víc asi všechny hřálo u srdce, že se závody po stránce jezdecké opravdu podařily. Celkem připravili organizátoři 6 různých soutěží. Ve skokové soutěži „HOBBY“ – dvoufázové skákání 60/70 cm o Cenu Kominictví Smítko si nelépe vedla Karolína Kupková na koni Navaj z JK Dobrošov. Zástupkyně JK Mladá Vožice Simona Sůvová s koněm Johanka 3 se umístila na pěkném 4. místě. Skoková soutěž „HOBBY“ – dvoufázové skákání 80/90 cm o Cenu Autoservisu Roubal patřila mladému mladovožickému jezdci Jakubovi Kopeckému, který na koni Šárka 6 obsadil 1. místo a dále pak 3. místo na koni Lejdy 3. Spanilá jízda Jakuba Kopeckého pokračovala i v další soutěži stupně „Z“, kde již byla silná konkurence v podobě zkušených jezdů a přesto se mu podařilo vybojovat na koni Lejdy 3 pěkné 5. místo, ke všem získaným cenám mu gratulujeme. Soutěž stupně „Z“ o cenu Agrospolu Mladá Vožice a.s. vyhrál zkušený jezdec a zástupce JK Louňovice Roman Šafrata s koněm Wailanda. Velkým zpestřením hlavně pro diváky bylo předvedení dvou chladnokrevných klisen v zápřeži panem Václavem Holubem, ale také ukázková soutěž pro děti. Malí jezdci předvedli velké výkony a po právu byli všichni odměněni nejen potleskem, ale také cenami od firmy FLOP. Mezi dětmi excelovala Lea Dušátková  a její Mystery Dancer z JK Statek Měšice. Naděje našeho jezdeckého klubu Anne- Marie Ustrnulová s Majdigou si vedla také výborně. Cenu IDSC spol. s r. o. v soutěži stupně „ZL“ a vítěznou žlutou stužku ještě jednou obdržel Roman Šafrata opět na Wailandě. Vrcholem celého odpoledne byla skoková soutěž stupně „L“ o Cenu Města Mladá Vožice, kterou osobně předali starosta Mgr. Jaroslav Větrovský a místostarosta Václav Slabý. Vítězství tentokrát patřilo zástupci z JK Proseč pod Křemešníkem, který přijel do Mladé Vožice poprvé. Zdeněk Hrnčíř a jeho kůň Areca se řidili heslem: „Přijeli jsme, viděli jsme a zvítězili jsme“. Gratulujeme všem vítězům a umístěným a moc nás těší úspěch našich zástupců, věříme, že to nejsou poslední úspěchy. Chtěli bychom touto cestou ještě jednou poděkovat všem sponzorům, kterých bylo více než 40. Velký dík patří divákům a také všem, kteří se na přípravě a organizaci podíleli mimo jiné rozhodčím, konferenciérovi, staviteli parkuru, technickému týmu, občerstvovací skupině a i dalším bez jejichž pomoci by nebylo možné závody uspořádat.

Jarda Mareš -  Beatrix

Kuba Kopecký - Šárka

Kuba Kopecký - Lejdy

Tereza Kášková -  Askona

Simona Sůvová - Johanka

Katka Marešová - Kora

Anne-Marie Ustrnulová - Majdiga

 

13.8. HOBBY závody Vesce u Soběslavi

Jarda Mareš -  Beatrix

 

 31.7. HOBBY závody Opřetice

Eliška Marešová - Beatrix

 

9.7. Jezdecké závody Voleveč

Kuba Kopecký - Šárka (9. místo v Z)

Jarda Mareš -  Beatrix (1. místo v ZM)

 

6.7. Jezdecké závody na farmě Blaník 

Jarda Mareš -  Beatrix

 

25. 6.  Kosova Hora

Kuba Kopecký - Šárka

Jarda Mareš -  Beatrix

 

23. 4.  Závody Mažice

Kuba Kopecký - Lejdy